Tájékoztató a Komplex Függvénytan gyakorlatról (matematikus szakirány), 2016. ősz

(Utolsó módosítás: 2016. szept. 27. Szeptember 30-ig még előfordulhat, hogy valami változik ezen a tájékoztatón.)

Alapadatok

Órarend

Elérhetőségek

E-mail: kosgeza@gmail.com

Honlap: http://kosgeza.web.elte.hu

Személyesen (fogadó óra) a szorgalmi időszakban: hétfő 10:00–11:00, szerda 16:00–17:00, Déli Tömb 3-302 szoba. Aki jönni akar, mindenképpen jelezze előre egy rövid e-mailben, hogy tudjak róla.

Igény esetén tarthatunk órán kívül konzultációkat (pl. zh előtt).

Tegeződés, magázódás

Az oktatók egy része magázódik, egy része tegeződik a hallgatókkal. Az íratlan szabály, hogy ha oktató tegez, akkor elvárja, hogy visszategezzék. Én a hallgatókkal tegeződni szoktam. Nyugodtan szólítsatok Gézának. A tegeződés nem akadálya annak, hogy valakinek jó vagy rossz jegyet adjak. Még haragudni is sokkal egyszerűbb, ha tegeződünk.

A gyakorlat

Az előadáson építjük fel és mondjuk el az újabb anyagrészeket. Az előadás kevésbé interaktív; bizonyos értelemben megfelel egy tankönyv felolvasának. A kiscsoportos gyakorlatok célja pedig az előadáson hallottak gyakorlása, elmélyítése, főként gyakorló feladatok megoldásával és megbeszélésével.

A gyakorlat menete

A szokásos forgatókönyv:

Jelenlét

Az előadásokal ellentétben a gyakorlatokon való részvétel kötelező. Ha valaki a gyakorlatok negyedénél többről hiányzik, akkor csak rendkívüli, igazolt esetben, többletfeladatok teljesítése után kaphat gyakorlati jegyet. Ha valaki a gyakorlatoknak több mint a harmadánál többről (azaz 4-nél több gyakorlatról) hiányzik, akkor egyáltalán nem kaphat gyakorlati jegyet. (Elégtelent sem kap, tehát javítási lehetőség sincs.) HKR 66.§ (1)

A hiányzásokat nyilvántartjuk és összesítjük.

Házi feladatok

Sok házi feladatot szoktam feladni, és elvárom, hogy mindenki a képességeinek megfelelően igyekezzen megoldani a házi feladatokat, és készüljön fel arra, hogy a táblánál el tudja mondani a megoldást. (Ehhez szabad füzetet, puskát használni.)

Pedál Medál feladatok

Ezek a szokásosnál mélyebb, nehezebb szorgalmi feladatok, amiket írásban lehet beadni. Ha a megoldást nem beszéljük meg korábban, a szorgalmi időszak utolsó napjáig fogadom el a megoldást papíron vagy e-mailben. A PM feladatokon is szabad közösen dolgozni, ilyenkor osztoztok a pontokon.

Az előadások követése

A gyakorlatra készülés része, hogy nagyjából tisztában kell lenni a tanult definíciókkal, tételekkel és technikákkal. Járjatok előadásra, vagy olvassátok a tankönyv aktuális fejezeteit gyakorlat előtt.

Órai aktivitás

Az órán egy- vagy akár több hallgató együtt dolgozhat a feladatok megoldásán. (Nem baj, ha emiatt kicsit zajosabb a munka.) Igyekszem körbejárni és segíteni; úgy üljetek, hogy odaférjek. Aki elbújik, az arról is lemond, hogy segítséget kapjon.

Senki ne legyen szégyenlős; szabad tévedni, és egy hibás megoldásból is sokat lehet tanulni. A tévedéseknek, hibás megoldásoknak nincs semmilyen negatív következménye vagy szankciója. Egyik gyerekemnek sem mondtam azt, hogy inkább majd később kezdjen el járni és beszélni, amikor már tökéletesen tud. Teljesen normális, hogy egy gyerek párszor hasra esik, rosszul használ szavakat, vagy időnként tisztába kell tenni.

Óráról órára tanulás

Az első két félévben sok olyan anyag volt, amit valamennyire ismertünk a középiskolából. Ennek most vége, lényegében az egész tananyag új. A Komplex Függvénytan kurzus sokkal nehezebb, mint az analízis 1-2, folyamatos tanulás nékül nagyon nehéz elvégezni.

Számonkérés

Két "zárthelyi" dolgozatot tervezünk. A várható időpontok: ****** (külön időpontban) és ****** a gyakorlaton.

Szükség esetén december 19-én tartunk pót- és javító zh-t.

Az órai röpdolgozatokban házi feladatok megoldását és az előadáson tanult tételek, definíciók kimondását fogom kérni.

Értékelés

A gyakorlati jegy $\approx\dfrac{2\cdot Z_1 + 2\cdot Z_2 + \overline{R} + P}5 \pm M$, ahol $Z_1$ és $Z_2$ a két ZH pontszám, $\overline{R}$ a 5–15 röpdolgozat átlaga a legrosszabb nélkül, $P$ a megszerzett Pedál Medál Pirospontok száma, $M$ az órai munka (a.k.a. pofafaktor). Az elégséges osztályzatot a PM pontok nélkül el kell érni; a PM feladatok célja nem az elégtelen teljesítmény kijavítása.

Az órai munkát, igyekezetet mindig igyekszem jutalmazni. Volt már olyan, hogy valakinek mindkjét zh-ja négyes lett, de folyamatos munka, készülés és igyekezet miatt ötös gyakorlati jegyet kapott.

Akinek a gyakorlati jegye elégtelen, annak az esetleges "gyakorlati jegy utóvizsgán" (gyak.UV) még egy lehetősége lesz kijavítani.

Linkek

A gyakorlat összes eddigi feladatsora

Információ

Matematikus szakirány tanervi háló

Hivatalos Komplex Függvénytan tantárgyleírás (a tárgy tematikájával)

Hallgatói Követelményrendszer (HKR)

Jegyzetek, feladatgyűjtemények

Fehér - Kós - Tóth: Analízis feladatgyűjtemény II.
Több, mint 1800 feladat az elműlt tíz év Analízis 1-4 és Komplex Függvénytan gyakorlatairól.

Matematika Példatár
Kb. ugyanaz, mint az előző, néhány új feladattal, webes interfésszel; lehetőség van feladatsorok összeállítására is.

A korábbi évek feladatsorai

Petruska György: Komplex Függvénytan (a Déli Tömbben a jegyzetboltban még kapható, 300 Ft.)

Halász Gábor: Bevezető komplex függvénytan. Komplex függvénytani füzetek III.